Штапелфелд

Координати: 53°36′0″N 10°13′0″E / 53.60000° СГШ; 10.21667° ИГД / 53.60000; 10.21667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штапелфелд
Куќа во Штапелфелд, изградена во 1834 година
Куќа во Штапелфелд, изградена во 1834 година
Куќа во Штапелфелд, изградена во 1834 година
Грб на Штапелфелд
Штапелфелд во рамките на Германија
Штапелфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Зик
Градоначалник Јирген Вестфал
Основни податоци
Површина 10,12 км2
Надм. височина 46 м
Население 1.878 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 186 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 22145
Повик. бр. 040
Портал www.amtsiek.de
Местоположба на Штапелфелд во рамките на округот Штормарн
Карта
Карта
Координати 53°36′0″N 10°13′0″E / 53.60000° СГШ; 10.21667° ИГД / 53.60000; 10.21667

Штапелфелд (германски: Stapelfeld) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)