Клајн Везенберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клајн Везенберг
Грб на Клајн Везенберг
Клајн Везенберг is located in Германија
Клајн Везенберг
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Северен Штормарн
Градоначалник Херберт Давид
Основни податоци
Површина 8,74 км2
Надм. височина 14 м
Население 784 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 90 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 23860
Повик. бр. 04533, 04539
Портал www.amt-
nordstormarn.de
Местоположба на Клајн Везенберг во рамките на округот Штормарн
Карта
Координати 53°48′48″N 10°32′49″E / 53.81333° СГШ; 10.54694° ИГД / 53.81333; 10.54694Координати: 53°48′48″N 10°32′49″E / 53.81333° СГШ; 10.54694° ИГД / 53.81333; 10.54694

Клајн Везенберг (германски: Klein Wesenberg) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)