Нинволд

Координати: 53°47′13″N 10°11′40″E / 53.78694° СГШ; 10.19444° ИГД / 53.78694; 10.19444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нинволд
Грб на Нинволд
Нинволд во рамките на Германија
Нинволд
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Баргтехајде-Ланд
Градоначалник Дорис Шулц
Основни податоци
Површина 9,19 км2
Надм. височина 40 м
Население 493 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 23863
Повик. бр. 04537
Портал www.bargteheide-land.de
Местоположба на Нинволд во рамките на округот Штормарн
Карта
Карта
Координати 53°47′13″N 10°11′40″E / 53.78694° СГШ; 10.19444° ИГД / 53.78694; 10.19444

Нинволд (германски: Nienwohld) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)