Баргфелд-Штеген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Баргфелд-Штеген
Грб на Баргфелд-Штеген
Баргфелд-Штеген is located in Германија
Баргфелд-Штеген
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Баргтехајде-Ланд
Градоначалник Кристијан Ринк (СДП)
Основни податоци
Површина 17,81 км2
Надм. височина 30 м
Население 3.054 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 171 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 23863
Повик. бр. 04532
Портал www.bargteheide-
land.de
Местоположба на Баргфелд-Штеген во рамките на округот Штормарн
Карта
Координати 53°46′4″N 10°11′15″E / 53.76778° N; 10.18750° E / 53.76778; 10.18750Координати: 53°46′4″N 10°11′15″E / 53.76778° N; 10.18750° E / 53.76778; 10.18750

Баргфелд-Штеген (германски: Bargfeld-Stegen) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)