Тодендорф

Координати: 53°41′41″N 10°20′55″E / 53.69472° СГШ; 10.34861° ИГД / 53.69472; 10.34861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тодендорф
Грб на Тодендорф
Тодендорф во рамките на Германија
Тодендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месна заед. Баргтехајде-Ланд
Градоначалник Ханс-Јоахим Двенгер
Основни податоци
Површина 12,81 км2
Надм. височина 49 м
Население 1.241 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 97 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 22965
Повик. бр. 04534
Портал www.bargteheide-
land.de
Местоположба на Тодендорф во рамките на округот Штормарн
Карта
Карта
Координати 53°41′41″N 10°20′55″E / 53.69472° СГШ; 10.34861° ИГД / 53.69472; 10.34861

Тодендорф (германски: Todendorf) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)