Прејди на содржината

Биле

Координати: 53°23′07″N 10°16′31″E / 53.3852° СГШ; 10.2753° ИГД / 53.3852; 10.2753
Од Википедија — слободната енциклопедија
Биле
Биле во Саксонската Шума
Место Шлезвиг-Холштајн и Хамбург, Германија
Должина 65 км
Извор Кај Линау
53°23′07″N 10°16′31″E / 53.3852° СГШ; 10.2753° ИГД / 53.3852; 10.2753
Висина на изворот 65 м над м.н.
Утока Во Хамбург во Елба
53°19′21″N 10°07′37″E / 53.3224° СГШ; 10.127° ИГД / 53.3224; 10.127
Висина на утоката 2 м над м.н.
Спуст 63 м
Слив Елба
Одлив Елба → Северно Море
Слив 506,4 км² [1]
Истек[1] Просечен среден:   3,99 м³/с
Десни притоки Тритауер Миленбах, Корбек, Ладенбек, Глиндер Ау, Шлемер Бах
Леви притоки Шварце Ау, Брокветерунг
Градови Хамбург
Помали градови Рајнбек
Села Тритау, Аумиле, Волторф, Венторф кај Хамбург
Пловност 5 км
од устието до „Ротен Брике“
Биле во Хамбург-Бергедорф

Биле (германски: Bille) — мала пловна река и десна притока на Елба во Северна Германија. Нејзиниот извор е близу Линау, северно од шумата Ханхајде. Тече јужно од Тритау, претставувајќи ја границата помеѓу окрузите Штормарн и Лауенбург, продолжува јужно од Рајнбек и се влева во реката Елба, близу Билвердер. Многу градби и паркови се наоѓаат долж нејзините речни брегови. Нејзината вкупна должина е 65 километри, од кои 42 километри поминува низ сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, a останатите низ градот Хамбург.

Биле е една од трите реки кои течат низ градот Хамбург, другите две се Елба и Алстер.

Притоки[уреди | уреди извор]

Во горна Биле има широко сливно подрачје со многу потоци и мали водотеци. Главни притоки се Корбек, која се влева во Биле близу Вицхафе и Шварце Ау кај Аумиле, имајќи големи исушени делови од големата шума Саксонска Шума.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Биле кај замокот Рајнбек (Милентајх)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Die Elbe vom Wehr Geesthacht bis zur Mündung in die Nordsee (PDF; 6,4 MB); 22 април 2011