Шварце Ау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шварце Ау
AumuehleBismarckMuehle.jpg
Воденица Фирст Бизмарк во Аумиле
Место Шлезвиг-Холштајн, Германија
Извор северно од Шварценбек
53°18′54″ N; 10°17′00″ E / 53.3151° N; 10.2834° E / 53.3151; 10.2834Координати: 53°18′54″ N; 10°17′00″ E / 53.3151° N; 10.2834° E / 53.3151; 10.2834
Висина на изворот 38 м над мор. ниво
Утока во Биле во Аумиле
53°18′54″ N; 10°10′57″ E / 53.3151° N; 10.1825° E / 53.3151; 10.1825
Висина на утоката 11 м над мор. ниво
Спуст 27 м
Слив Елба
Одлив Биле → Елба → Северно Море
Десни притоки Камербек, Оксенбек
Леви притоки Шварце Бек, Зистербек
Акумулации Штангентајх, Купфермилентајх, Милентајх

Шварце Ау (германски: Schwarze Au) — поток во јужниот дел на сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, кој поминува низ Саксонската Шума.

Изворот на Шварце Ау се наоѓа на 38 метри н.в. северно од градот Шварценбек. Поминува низ Саксонската Шума во насока исток-запад, тече низ местото Фридрихсру во општината Аумиле, каде се влива на 11 метри н.в. во Биле.

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]