Траве

Од Википедија — слободната енциклопедија
Траве
Траве кај Локфелд
Место Шлезвиг-Холштајн, Германија
Должина 113,6 км
Извор кај Аренсбек
Утока кај Травеминде во Балтичкото Море (Либечки Залив)
53°57′39″ N; 10°53′14″ E / 53.960754° СГШ; 10.887199° ИГД / 53.960754; 10.887199
Слив Траве
Одлив Балтичко Море
Слив 2.676 км²
Десни притоки Вакениц, Штепениц
Леви притоки Клевер Ау, Швартау
Градови Либек
Помали градови Бад Зегеберг, Бад Олдесло, Рајнфелд, Травеминде
Села Дасов

Траве (германски: Trave) — река во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија. Долга е околу 124 километри и тече од изворот близу селото Аренсбек во Источен Холштајн, па сè до Травеминде, кајшто се влева во Балтичкото Море (Либечки Залив). Тече низ местата Бад Зегеберг, Бад Олдесло и градот Либек, каде се поврзува со Каналот Елба-Либек. Реката е пловна за морски бродови од Балтикот до пристаништата на Либек.

Покрај разните мостови што ја сечат, под реката минува тунелот Херен, а по неа оди траект што го поврзува Травеминде со полуостровот Привал.

Притоки на Траве се реките Вакениц и Штепениц.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]