Вакениц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вакениц
WakenitzBeiRotenhusen.jpg
Вакениц кај Ротенхузен
Место Шлезвиг-Холштајн, Германија
Должина 15 км
Извор истек од Рацебуршкото Езеро
53°27′53″ N; 10°27′21″ E / 53.4647° СГШ; 10.4558° ИГД / 53.4647; 10.4558Координати: 53°27′53″ N; 10°27′21″ E / 53.4647° СГШ; 10.4558° ИГД / 53.4647; 10.4558
Утока во Траве во Либек
53°31′21″ N; 10°24′54″ E / 53.5224° СГШ; 10.4150° ИГД / 53.5224; 10.4150
Слив Траве
Одлив Траве → Балтичко Море
Слив 455 км²
Градови Либек

Вакениц (германски: Wakenitz) — река во југозападниот дел на сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, која извира во вид на истек од Рацебуршкото Езеро кај Рацебург.

Вакениц е долга околу 14,5 километри и како десна притока се влева во Траве во Либек. Поголемиот дел од нејзиниот источен брег претставува граница помеѓу Шлезвиг-Холштајн и Мекленбург-Западна Померанија. По крајот на Втората светска војна реката била дел од Железната завеса помеѓу Западна Германија и Источна Германија. Вакениц има слив од околу 445 км².

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 53°53′N 10°42′E / 53.883° СГШ; 10.700° ИГД / 53.883; 10.700{{#coordinates:}}: не може да има повеќе од една главна ознака по страница