Штепениц (Траве)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Штепениц
Текот на Штепениц
Место Мекленбург-Западна Померанија, Германија
Должина 52 км
Извор северозападно од Шверин и Нојмилското Езеро
53°39′55″ N; 11°16′49″ E / 53.66539° СГШ; 11.28037° ИГД / 53.66539; 11.28037Координати: 53°39′55″ N; 11°16′49″ E / 53.66539° СГШ; 11.28037° ИГД / 53.66539; 11.28037
Висина на изворот околу 49 м над м.н.
Утока во Петеницер Вик
53°32′33″ N; 10°34′48″ E / 53.5425° СГШ; 10.580° ИГД / 53.5425; 10.580
Слив Траве
Одлив Траве → Балтичко Море
Слив 701 км² [1]
Десни притоки Појшовер Миленбах
Леви притоки Радегаст, Маурине
Езера Ремско Езеро, Крамонско Езеро, Далбергкуле, Венделсторфско Езеро, Големо Ајхзенско Езеро, Дасовско Езеро
Акумулации Фаулмиле
Градови Либек
Паланки Дасов
Села Бризевиц, Крамонсхаген, Далберг-Венделсторф, Милен Ајхзен, Ритинг, Штепеництал
Штепениц помеѓу Милен Ајхзен и Ритинг

Штепениц (германски: Stepenitz) — десна притока на реката Траве во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Реката поминува и низ територијата на градот Либек во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн.

Штепениц истекува од издолженото и тесно Нојмилско Езеро, кое се наоѓа во северозападниот дел на градот Шверин.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Minister für Bau, Landesentwicklung und Umwelt (Hrsg.): Gewässergütebericht 1994, Schwerin 1996, S. 16

Надворешни врски[уреди | уреди извор]