Бад Зегеберг

Координати: 53°55′N 10°19′E / 53.917° СГШ; 10.317° ИГД / 53.917; 10.317
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бад Зегеберг
Црква Св. Богородица во Бад Зегеберг
Црква Св. Богородица во Бад Зегеберг
Црква Св. Богородица во Бад Зегеберг
Грб на Бад Зегеберг
Бад Зегеберг во рамките на Германија
Бад Зегеберг
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Градоначалник Ханс-Јоахим Хампел (ДХС)
Основни податоци
Површина 18,87 км2
Надм. височина 27 м
Население 17.641 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 935 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23781–23795 2360
Повик. бр. 04551
Портал www.badsegeberg.de
Местоположба на градот Бад Зегеберг во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°55′N 10°19′E / 53.917° СГШ; 10.317° ИГД / 53.917; 10.317

Бад Зегеберг (германски: Bad Segeberg) — град во Германија, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн. Градот претставува административно седиште на округот Зегеберг. Се наоѓа околу 50 километри североисточно од Хамбург и 25 километри западно од Либек. Исто така, градот претставува и седиште на општинската заедница Траве-Ланд, иако самиот град не е член на заедницата.

Познат е својот годишен фестивал посветен на Карл Мај. Се одржува на стадионот Калкберг во самиот град, голем амфитеатар првично изграден од Кралската служба на трудот како каменолом во Калкберг.

Познати жители[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Бад Зегеберг е збратимен со следниве градови:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]