Фредесдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фредесдорф
Грб на Фредесдорф
Фредесдорф во рамките на Германија
Фредесдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Лецен
Градоначалник Петер Валдхојер
Основни податоци
Површина 5,89 км2
Надм. височина 41 м
Население 402 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23826
Повик. бр. 04558
Портал www.amt-leezen.de
Местоположба на Фредесдорф во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°53′N 10°12′E / 53.883° СГШ; 10.200° ИГД / 53.883; 10.200Координати: 53°53′N 10°12′E / 53.883° СГШ; 10.200° ИГД / 53.883; 10.200

Фредесдорф (германски: Fredesdorf) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)