Трапенкамп

Координати: 54°3′N 10°13′E / 54.050° СГШ; 10.217° ИГД / 54.050; 10.217
Од Википедија — слободната енциклопедија
Трапенкамп
Црква во Трапенкамп
Црква во Трапенкамп
Црква во Трапенкамп
Грб на Трапенкамп
Трапенкамп во рамките на Германија
Трапенкамп
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Борнхефед
Градоначалник Харалд Криле (СДП)
Основни податоци
Површина 3,32 км2
Надм. височина 45 м
Население 5.218 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 1.572 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 24610
Повик. бр. 04323
Портал www.trappenkamp.de
Местоположба на Трапенкамп во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 54°3′N 10°13′E / 54.050° СГШ; 10.217° ИГД / 54.050; 10.217

Трапенкамп (германски: Trappenkamp) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на околу 15 километри источно од Нојминстер. Општината претставува административно седиште на општинската заедница Борнхефед.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]