Хицхузен

Координати: 53°56′N 9°51′E / 53.933° СГШ; 9.850° ИГД / 53.933; 9.850
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хицхузен
Улица во Хицхузен
Улица во Хицхузен
Улица во Хицхузен
Грб на Хицхузен
Хицхузен во рамките на Германија
Хицхузен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Бад Брамштет-Ланд
Градоначалник Хорст-Гинтер Хунгер
Основни податоци
Површина 7,93 км2
Надм. височина 24 м
Население 1.240 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 156 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 24576
Повик. бр. 04192
Портал www.amt-bad-
bramstedt-land.de
Местоположба на Хицхузен во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°56′N 9°51′E / 53.933° СГШ; 9.850° ИГД / 53.933; 9.850

Хуцхузен (германски: Hitzhusen) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)