Зиферсхитен

Координати: 53°50′35″N 10°6′28″E / 53.84306° СГШ; 10.10778° ИГД / 53.84306; 10.10778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зиферсхитен
Грб на Зиферсхитен
Зиферсхитен во рамките на Германија
Зиферсхитен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Кисдорф
Градоначалник Штефан Вебер (СДП)
Основни податоци
Површина 7,09 км2
Надм. височина 29 м
Население 1.120 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 158 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 24641
Повик. бр. 04194
Портал www.amt-kisdorf.de
Местоположба на Зиферсхитен во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°50′35″N 10°6′28″E / 53.84306° СГШ; 10.10778° ИГД / 53.84306; 10.10778

Зиферсхитен (германски: Sievershütten) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)