Бад Брамштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бад Брамштет
Статуа на Роланд во Бад Брамштет
Статуа на Роланд во Бад Брамштет
Статуа на Роланд во Бад Брамштет
Грб на Бад Брамштет
Бад Брамштет во рамките на Германија
Бад Брамштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Градоначалник Ханс-Јирген Китбах (СлДП)
Основни податоци
Површина 24,14 км2
Надм. височина 9 м
Население 15.128 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 627 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 24576
Повик. бр. 04192
Портал www.bad-bramstedt.de
Местоположба на градот Бад Брамштет во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°55′7″N 9°53′4″E / 53.91861° СГШ; 9.88444° ИГД / 53.91861; 9.88444Координати: 53°55′7″N 9°53′4″E / 53.91861° СГШ; 9.88444° ИГД / 53.91861; 9.88444

Бад Брамштет (германски: Bad Bramstedt) — град во округот Зегеберг, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 40 километри северно од Хамбург. Познат е по неговата статуа на Роланд и клиниката за ревматизам. Претставката Бад („бања“) го носи од 1910 година. Градот претставува административно седиште на општинската заедница Бад Брамштет-Ланд, иако самиот град не е член на заедницата.

Познати жители[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]