Прејди на содржината

Вакендорф I

Координати: 53°52′N 10°22′E / 53.867° СГШ; 10.367° ИГД / 53.867; 10.367
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вакендорф I
Мост кај Вакендорф
Мост кај Вакендорф
Мост кај Вакендорф
Грб на Вакендорф I
Вакендорф I во рамките на Германија
Вакендорф I
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Траве-Ланд
Градоначалник Курт Бетгер
Основни податоци
Површина 5,34 км2
Надм. височина 38 м
Население 494 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 93 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23845
Повик. бр. 04550
Портал www.amt-trave-
land.de
Местоположба на Вакендорф I во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°52′N 10°22′E / 53.867° СГШ; 10.367° ИГД / 53.867; 10.367

Вакендорф I (германски: Wakendorf I) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)