Ширен (Зегеберг)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ширен
Железничка пруга во Ширен
Железничка пруга во Ширен
Грб на Ширен
Ширен (Зегеберг) is located in Германија
Ширен (Зегеберг)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Траве-Ланд
Градоначалник Норберт Клес-Брун
Основни податоци
Површина 6,36 км2
Надм. височина 40 м
Население 271 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23795
Повик. бр. 04551
Портал www.amt-trave-
land.de
Местоположба на Ширен во рамките на округот Зегеберг
Карта
Координати 53°57′N 10°23′E / 53.950° СГШ; 10.383° ИГД / 53.950; 10.383Координати: 53°57′N 10°23′E / 53.950° СГШ; 10.383° ИГД / 53.950; 10.383

Ширен (германски: Schieren) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)