Грос Ниндорф (Холштајн)

Координати: 53°51′N 10°15′E / 53.850° СГШ; 10.250° ИГД / 53.850; 10.250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грос Ниндорф
Растојание до Алтона 6 милји, до Хамбург 5½ милји (41 км) и до Нојштад 6,95 милји (52 км).Грос Ниндорф
Растојание до Алтона 6 милји, до Хамбург 5½ милји (41 км) и до Нојштад 6,95 милји (52 км).Грос Ниндорф
Растојание до Алтона 6 милји, до Хамбург 5½ милји (41 км) и до Нојштад 6,95 милји (52 км).Грос Ниндорф
Грб на Грос Ниндорф
Грос Ниндорф (Холштајн) во рамките на Германија
Грос Ниндорф (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Лецен
Градоначалник Ханс-Хајнрих Мајнс
Основни податоци
Површина 10,68 км2
Надм. височина 35 м
Население 666 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 62 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23816
Повик. бр. 04552
Портал www.amt-leezen.de
Местоположба на Грос Ниндорф во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°51′N 10°15′E / 53.850° СГШ; 10.250° ИГД / 53.850; 10.250

Грос Ниндорф (германски: Groß Niendorf) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)