Менкло

Координати: 53°53′N 9°47′E / 53.883° СГШ; 9.783° ИГД / 53.883; 9.783
Од Википедија — слободната енциклопедија
Менкло
Менкло
Менкло
Менкло
Грб на Менкло
Менкло во рамките на Германија
Менкло
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Бад Брамштет-Ланд
Градоначалник Зузане Малцан
Основни податоци
Површина 12,52 км2
Надм. височина 24 м
Население 233 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 24576
Повик. бр. 04192
Портал www.amt-bad-bramstedt-land.de
Местоположба на Менкло во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°53′N 9°47′E / 53.883° СГШ; 9.783° ИГД / 53.883; 9.783

Менкло (германски: Mönkloh) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)