Кремс II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кремс II
Грб на Кремс II
Кремс II во рамките на Германија
Кремс II
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Траве-Ланд
Градоначалник Ханс-Хајнрих Јакс
Основни податоци
Површина 11,23 км2
Надм. височина 29 м
Население 389 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23827
Повик. бр. 04559 (ист. Вардерзе), 04557 (зап. Вардезе)
Портал www.amt-trave-
land.de
Местоположба на Кремс II во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°59′N 10°21′E / 53.983° СГШ; 10.350° ИГД / 53.983; 10.350Координати: 53°59′N 10°21′E / 53.983° СГШ; 10.350° ИГД / 53.983; 10.350

Кремс II (германски: Krems II) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)