Неферсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Неферсдорф
Авионски поглед кон Неферсдорф
Авионски поглед кон Неферсдорф
Авионски поглед кон Неферсдорф
Грб на Неферсдорф
Неферсдорф во рамките на Германија
Неферсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Лецен
Градоначалник Хајнс Штокрам
Основни податоци
Површина 7,22 км2
Надм. височина 31 м
Население 711 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 98 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23816
Повик. бр. 04552
Портал www.amt-leezen.de
Местоположба на Неферсдорф во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°51′59″N 10°17′16″E / 53.86639° СГШ; 10.28778° ИГД / 53.86639; 10.28778Координати: 53°51′59″N 10°17′16″E / 53.86639° СГШ; 10.28778° ИГД / 53.86639; 10.28778

Неферсдорф (германски: Neversdorf) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)