Штокзе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Штокзе
Замок во Штокзе
Замок во Штокзе
Замок во Штокзе
Грб на Штокзе
Штокзе во рамките на Германија
Штокзе
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Борнхефед
Градоначалник Дирк Јансен (KWS)
Основни податоци
Површина 11,38 км2
Надм. височина 38 м
Население 400 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 24326
Повик. бр. 04526, 04555
Портал www.stocksee.de
Местоположба на Штокзе во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 54°2′22″N 10°20′37″E / 54.03944° СГШ; 10.34361° ИГД / 54.03944; 10.34361Координати: 54°2′22″N 10°20′37″E / 54.03944° СГШ; 10.34361° ИГД / 54.03944; 10.34361

Штокзе (германски: Stocksee) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)