Прејди на содржината

Тарбек

Координати: 54°2′59″N 10°16′58″E / 54.04972° СГШ; 10.28278° ИГД / 54.04972; 10.28278
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тарбек
Тарбек
Тарбек
Тарбек
Грб на Тарбек
Тарбек во рамките на Германија
Тарбек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Борнхефед
Градоначалник Тео Тенсфелд
Основни податоци
Површина 9,92 км2
Надм. височина 55 м
Население 164 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 24619
Повик. бр. 04323
Портал www.amt-
bornhoeved.de
Местоположба на Тарбек во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 54°2′59″N 10°16′58″E / 54.04972° СГШ; 10.28278° ИГД / 54.04972; 10.28278

Тарбек (германски: Tarbek) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)