Хаген (Холштајн)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хаген
Грб на Хаген
Хаген (Холштајн) is located in Германија
Хаген (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Бад Брамштет-Ланд
Градоначалник Холгер Клозе
Основни податоци
Површина 8,2 км2
Надм. височина 23 м
Население 482 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 24576
Повик. бр. 04192
Портал www.amt-bad-
bramstedt-land.de
Местоположба на Хаген во рамките на округот Зегеберг
Карта
Координати 53°57′N 9°50′E / 53.950° СГШ; 9.833° ИГД / 53.950; 9.833Координати: 53°57′N 9°50′E / 53.950° СГШ; 9.833° ИГД / 53.950; 9.833

Хаген (германски: Hagen) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)