Хартенхолм

Координати: 53°54′4″N 10°3′38″E / 53.90111° СГШ; 10.06056° ИГД / 53.90111; 10.06056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хартенхолм
Воздушен поглед на Хартенхолм
Воздушен поглед на Хартенхолм
Воздушен поглед на Хартенхолм
Грб на Хартенхолм
Хартенхолм во рамките на Германија
Хартенхолм
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Калтенкирхен-Ланд
Градоначалник Ханс-Буркхард Фалмајер (ДХС)
Основни податоци
Површина 15,37 км2
Надм. височина 33 м
Население 1.911 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 124 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 24628
Повик. бр. 04195
Портал www.kaltenkirchen-
land.de
Местоположба на Хартенхолм во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°54′4″N 10°3′38″E / 53.90111° СГШ; 10.06056° ИГД / 53.90111; 10.06056

Хартенхолм (германски: Hartenholm) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)