Хитблек

Координати: 53°50′N 10°4′E / 53.833° СГШ; 10.067° ИГД / 53.833; 10.067
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хитблек
Грб на Хитблек
Хитблек во рамките на Германија
Хитблек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Кисдорф
Градоначалник Ханс-Хинрих Тис
Основни податоци
Површина 2,75 км2
Надм. височина 36 м
Население 370 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 135 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 24641
Повик. бр. 04194
Портал www.amt-kisdorf.de
Местоположба на Хитблек во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°50′N 10°4′E / 53.833° СГШ; 10.067° ИГД / 53.833; 10.067

Хитблек (германски: Hüttblek) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)