Штуфенборн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штуфенборн
Грб на Штуфенборн
Штуфенборн is located in Германија
Штуфенборн
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Кисдорф
Градоначалник Рајнер Аренс
Основни податоци
Површина 7,97 км2
Надм. височина 29 м
Население 870 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 109 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 24641
Повик. бр. 04194
Портал www.amt-kisdorf.de
Местоположба на Штуфенборн во рамките на округот Зегеберг
Карта
Координати 53°51′N 10°8′E / 53.850° СГШ; 10.133° ИГД / 53.850; 10.133Координати: 53°51′N 10°8′E / 53.850° СГШ; 10.133° ИГД / 53.850; 10.133

Штуфенборн (германски: Stuvenborn) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)