Еринг

Координати: 53°49′48″N 10°8′49″E / 53.83000° СГШ; 10.14694° ИГД / 53.83000; 10.14694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Еринг
Црква во Еринг
Црква во Еринг
Црква во Еринг
Грб на Еринг
Еринг во рамките на Германија
Еринг
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Ицштет
Градоначалник Герхард Брорс
Основни податоци
Површина 9,09 км2
Надм. височина 36 м
Население 1.423 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 157 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23845
Повик. бр. 04535
Портал www.amt-itzstedt.eu
Местоположба на Еринг во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°49′48″N 10°8′49″E / 53.83000° СГШ; 10.14694° ИГД / 53.83000; 10.14694

Еринг (германски: Oering) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)