Вимерсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вимерсдорф
Поранешната железничка станица во Вимерсдорф
Поранешната железничка станица во Вимерсдорф
Поранешната железничка станица во Вимерсдорф
Грб на Вимерсдорф
Вимерсдорф во рамките на Германија
Вимерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Бад Брамштет-Ланд
Градоначалник Герхард Јерк
Основни податоци
Површина 17,55 км2
Надм. височина 28 м
Население 1.703 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 97 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 24649
Повик. бр. 04192
Портал www.amt-bad-
bramstedt-land.de
Местоположба на Вимерсдорф во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°58′N 9°54′E / 53.967° СГШ; 9.900° ИГД / 53.967; 9.900Координати: 53°58′N 9°54′E / 53.967° СГШ; 9.900° ИГД / 53.967; 9.900

Вимерсдорф (германски: Wiemersdorf) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)