Пронсторф

Координати: 53°57′31″N 10°28′13″E / 53.95861° СГШ; 10.47028° ИГД / 53.95861; 10.47028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пронсторф
Црква во Пронсторф
Црква во Пронсторф
Црква во Пронсторф
Грб на Пронсторф
Пронсторф во рамките на Германија
Пронсторф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Траве-Ланд
Градоначалник Роналд Видекамп
Основни податоци
Површина 36,31 км2
Надм. височина 37 м
Население 1.620 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23820
Повик. бр. 04553 / 04556 / 04506
Портал www.amt-trave-
land.de
Местоположба на Пронсторф во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°57′31″N 10°28′13″E / 53.95861° СГШ; 10.47028° ИГД / 53.95861; 10.47028

Пронсторф (германски: Pronstorf) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)