Лецен (Холштајн)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лецен
Црква во Лецен
Црква во Лецен
Грб на Лецен
Лецен (Холштајн) is located in Германија
Лецен (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Лецен
Месни единици 3
Градоначалник Улрих Шулц
Основни податоци
Површина 14,98 км2
Надм. височина 29 м
Население 1.764 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 118 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23816
Повик. бр. 04552
Портал www.leezen-holstein.de
Местоположба на Лецен во рамките на округот Зегеберг
Карта
Координати 53°52′0″N 10°15′10″E / 53.86667° СГШ; 10.25278° ИГД / 53.86667; 10.25278Координати: 53°52′0″N 10°15′10″E / 53.86667° СГШ; 10.25278° ИГД / 53.86667; 10.25278

Лецен (германски: Leezen) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 40 километри североисточно од Хамбург и 9 километри југозападно од Бад Зегеберг. Општината претставува седиште на истоимената општинска заедница..

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]