Штруфенхитен

Координати: 53°52′4″N 10°3′18″E / 53.86778° СГШ; 10.05500° ИГД / 53.86778; 10.05500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штруфенхитен
Банка во Штруфенхитен
Банка во Штруфенхитен
Банка во Штруфенхитен
Грб на Штруфенхитен
Штруфенхитен во рамките на Германија
Штруфенхитен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Кисдорф
Градоначалник Клаус Меренс
Основни податоци
Површина 12,88 км2
Надм. височина 21 м
Население 966 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 75 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 24643
Повик. бр. 04191, 04194, 04195
Портал www.amt-kisdorf.de
Местоположба на Штруфенхитен во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°52′4″N 10°3′18″E / 53.86778° СГШ; 10.05500° ИГД / 53.86778; 10.05500

Штруфенхитен (германски: Struvenhütten) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)