Веде

Координати: 53°55′N 10°23′E / 53.917° СГШ; 10.383° ИГД / 53.917; 10.383
Од Википедија — слободната енциклопедија
Веде
Автобуска станица во Веде
Автобуска станица во Веде
Автобуска станица во Веде
Веде во рамките на Германија
Веде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Траве-Ланд
Градоначалник Гретел Јиргенс
Основни податоци
Површина 16,41 км2
Надм. височина 39 м
Население 1.022 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 62 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23795
Повик. бр. 04551 (Веде/Милсдорф) 04553 (Штајнбек/Зерен)
Портал www.amt-trave-
land.de
Местоположба на Веде во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°55′N 10°23′E / 53.917° СГШ; 10.383° ИГД / 53.917; 10.383

Веде (германски: Weede) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)