Риклинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Риклинг
Концентрационен логор Кулен
Концентрационен логор Кулен
Концентрационен логор Кулен
Грб на Риклинг
Риклинг во рамките на Германија
Риклинг
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Боштет-Риклинг
Градоначалник Карл-Хајнц Јанцен
Основни податоци
Површина 38,94 км2
Надм. височина 36 м
Население 3.132 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 80 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 24635
Повик. бр. 04328
Портал www.amt-rickling.de
Местоположба на Риклинг во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 54°0′38″N 10°9′50″E / 54.01056° СГШ; 10.16389° ИГД / 54.01056; 10.16389Координати: 54°0′38″N 10°9′50″E / 54.01056° СГШ; 10.16389° ИГД / 54.01056; 10.16389

Риклинг (германски: Rickling) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 15 километри југоисточно од Нојминстер.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)