Дамсдорф

Координати: 54°4′N 10°19′E / 54.067° СГШ; 10.317° ИГД / 54.067; 10.317
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дамсдорф
Грб на Дамсдорф
Дамсдорф во рамките на Германија
Дамсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Борнхефед
Градоначалник Ханс Бакхаус
Основни податоци
Површина 7,76 км2
Надм. височина 51 м
Население 224 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23824
Повик. бр. 04323
Портал www.amt-
bornhoeved.de
Местоположба на Дамсдорф во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 54°4′N 10°19′E / 54.067° СГШ; 10.317° ИГД / 54.067; 10.317

Дамсдорф (германски: Damsdorf) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)