Ролсторф

Координати: 53°58′10″N 10°24′30″E / 53.96944° СГШ; 10.40833° ИГД / 53.96944; 10.40833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ролсторф
Замок во Ролсторф
Замок во Ролсторф
Замок во Ролсторф
Грб на Ролсторф
Ролсторф во рамките на Германија
Ролсторф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Траве-Ланд
Градоначалник Герхард Шрам
Основни податоци
Површина 19,68 км2
Надм. височина 34 м
Население 1.237 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23821
Повик. бр. 04553, 04559
Портал www.amt-trave-
land.de
Местоположба на Ролсторф во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°58′10″N 10°24′30″E / 53.96944° СГШ; 10.40833° ИГД / 53.96944; 10.40833

Ролсторф (германски: Rohlstorf) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)