Прејди на содржината

Латендорф

Координати: 53°59′50″N 10°3′47″E / 53.99722° СГШ; 10.06306° ИГД / 53.99722; 10.06306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Латендорф
Грб на Латендорф
Латендорф во рамките на Германија
Латендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Боштет-Риклинг
Градоначалник Херман Шел
Основни податоци
Површина 17,94 км2
Надм. височина 42 м
Население 621 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 24598
Повик. бр. 04320, 04393
Портал www.amt-rickling.de
Местоположба на Латендорф во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°59′50″N 10°3′47″E / 53.99722° СГШ; 10.06306° ИГД / 53.99722; 10.06306

Латендорф (германски: Latendorf) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)