Травентал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Травентал
Травентал
Травентал
Травентал
Грб на Травентал
Травентал во рамките на Германија
Травентал
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Траве-Ланд
Градоначалник Удо Бардовикс
Основни податоци
Површина 5,37 км2
Надм. височина 35 м
Население 520 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 97 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23795
Повик. бр. 04551
Портал www.amt-trave-
land.de
Местоположба на Травентал во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°53′56″N 10°19′8″E / 53.89889° СГШ; 10.31889° ИГД / 53.89889; 10.31889Координати: 53°53′56″N 10°19′8″E / 53.89889° СГШ; 10.31889° ИГД / 53.89889; 10.31889

Травентал (германски: Traventhal) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)