Армштет

Координати: 53°58′N 9°51′E / 53.967° СГШ; 9.850° ИГД / 53.967; 9.850
Од Википедија — слободната енциклопедија
Армштет
Грб на Армштет
Армштет во рамките на Германија
Армштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Бад Брамштет-Ланд
Градоначалник Манфред Лидерс
Основни податоци
Површина 8,92 км2
Надм. височина 22 м
Население 381 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 24616
Повик. бр. 04324
Портал www.amt-bad-
bramstedt-land.de
Местоположба на Армштет во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°58′N 9°51′E / 53.967° СГШ; 9.850° ИГД / 53.967; 9.850

Армштет (германски: Armstedt) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)