Ерсдорф

Координати: 53°50′N 9°59′E / 53.833° СГШ; 9.983° ИГД / 53.833; 9.983
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ерсдорф
Ерсдорф
Ерсдорф
Ерсдорф
Грб на Ерсдорф
Ерсдорф во рамките на Германија
Ерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Кисдорф
Градоначалник Вилфрид Миндлајн
Основни податоци
Површина 6,65 км2
Надм. височина 17 м
Население 889 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 134 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 24568
Повик. бр. 04191
Портал www.amt-kisdorf.de
Местоположба на Ерсдорф во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°50′N 9°59′E / 53.833° СГШ; 9.983° ИГД / 53.833; 9.983

Ерсдорф (германски: Oersdorf) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)