Вензин

Координати: 53°58′N 10°25′E / 53.967° СГШ; 10.417° ИГД / 53.967; 10.417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вензин
Замок во Вензин
Замок во Вензин
Замок во Вензин
Грб на Вензин
Вензин во рамките на Германија
Вензин
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Траве-Ланд
Градоначалник Јерг Бутман
Основни податоци
Површина 20,17 км2
Надм. височина 26 м
Население 840 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23827
Повик. бр. 04559
Портал www.amt-trave-
land.de
Местоположба на Вензин во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°58′N 10°25′E / 53.967° СГШ; 10.417° ИГД / 53.967; 10.417

Вензин (германски: Wensin) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)