Тенсфелд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тенсфелд
Грб на Тенсфелд
Тенсфелд is located in Германија
Тенсфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Борнхефед
Градоначалник Беатрикс Клифер
Основни податоци
Површина 7,64 км2
Надм. височина 40 м
Население 685 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 90 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23824
Повик. бр. 04557
Портал www.amt-
bornhoeved.de
Местоположба на Тенсфелд во рамките на округот Зегеберг
Карта
Координати 54°2′42″N 10°19′9″E / 54.04500° СГШ; 10.31917° ИГД / 54.04500; 10.31917Координати: 54°2′42″N 10°19′9″E / 54.04500° СГШ; 10.31917° ИГД / 54.04500; 10.31917

Тенсфелд (германски: Tensfeld) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)