Ницен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ницен
Автобуска станица во Ницен
Автобуска станица во Ницен
Автобуска станица во Ницен
Грб на Ницен
Ницен во рамките на Германија
Ницен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Калтенкирхен-Ланд
Градоначалник Клаус Бракел
Основни податоци
Површина 21,62 км2
Надм. височина 23 м
Население 1.210 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 24568
Повик. бр. 04191
Портал www.kaltenkirchen-
land.de
Местоположба на Ницен во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°52′N 9°55′E / 53.867° СГШ; 9.917° ИГД / 53.867; 9.917Координати: 53°52′N 9°55′E / 53.867° СГШ; 9.917° ИГД / 53.867; 9.917

Ницен (германски: Nützen) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)