Травенхорст

Координати: 54°1′N 10°26′E / 54.017° СГШ; 10.433° ИГД / 54.017; 10.433
Од Википедија — слободната енциклопедија
Травенхорст
Травенхорст во рамките на Германија
Травенхорст
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Траве-Ланд
Градоначалник Мартина Улверих
Основни податоци
Површина 8,52 км2
Надм. височина 29 м
Население 202 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23827
Повик. бр. 04556
Портал www.amt-trave-
land.de
Местоположба на Травенхорст во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 54°1′N 10°26′E / 54.017° СГШ; 10.433° ИГД / 54.017; 10.433

Травенхорст (германски: Travenhorst) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)