Шмалфелд

Координати: 53°52′39″N 9°59′7″E / 53.87750° СГШ; 9.98528° ИГД / 53.87750; 9.98528
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шмалфелд
Мост кај Шмалфелд
Мост кај Шмалфелд
Мост кај Шмалфелд
Грб на Шмалфелд
Шмалфелд во рамките на Германија
Шмалфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Калтенкирхен-Ланд
Градоначалник Клаус Гердес
Основни податоци
Површина 19,33 км2
Надм. височина 24 м
Население 1.945 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 101 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 24640
Повик. бр. 04191, 04195
Портал www.kaltenkirchen-land.de
Местоположба на Шмалфелд во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°52′39″N 9°59′7″E / 53.87750° СГШ; 9.98528° ИГД / 53.87750; 9.98528

Шмалфелд (германски: Schmalfeld) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)