Нае (Холштајн)

Координати: 53°47′58″N 10°8′35″E / 53.79944° СГШ; 10.14306° ИГД / 53.79944; 10.14306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нае
Грб на Нае
Нае (Холштајн) во рамките на Германија
Нае (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Ицштет
Градоначалник Ортвин Петерс
Основни податоци
Површина 10,37 км2
Надм. височина 38 м
Население 2.502 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 241 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23866
Повик. бр. 04535
Портал www.amt-itzstedt.eu
Местоположба на Нае во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°47′58″N 10°8′35″E / 53.79944° СГШ; 10.14306° ИГД / 53.79944; 10.14306

Нае (германски: Nahe) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)