Прејди на содржината

Штипсдорф

Координати: 53°57′N 10°20′E / 53.950° СГШ; 10.333° ИГД / 53.950; 10.333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штипсдорф
Поглед кон Штипсдорф
Поглед кон Штипсдорф
Поглед кон Штипсдорф
Грб на Штипсдорф
Штипсдорф во рамките на Германија
Штипсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Траве-Ланд
Градоначалник Гинтер Теген
Основни податоци
Површина 3,51 км2
Надм. височина 31 м
Население 240 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23795
Повик. бр. 04551
Портал www.amt-trave-
land.de
Местоположба на Штипсдорф во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°57′N 10°20′E / 53.950° СГШ; 10.333° ИГД / 53.950; 10.333

Штипсдорф (германски: Stipsdorf) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)