Хазенкруг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хазенкруг
Река во Хазенкруг
Река во Хазенкруг
Река во Хазенкруг
Грб на Хазенкруг
Хазенкруг во рамките на Германија
Хазенкруг
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Бад Брамштет-Ланд
Градоначалник Бернд Асмоне
Основни податоци
Површина 5,2 км2
Надм. височина 11 м
Население 347 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 67 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 24616
Повик. бр. 04324
Портал www.amt-bad-
bramstedt-land.de
Местоположба на Хазенкруг во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°59′14″N 9°51′3″E / 53.98722° СГШ; 9.85083° ИГД / 53.98722; 9.85083Координати: 53°59′14″N 9°51′3″E / 53.98722° СГШ; 9.85083° ИГД / 53.98722; 9.85083

Хазенкруг (германски: Hasenkrug) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)