Блунк

Координати: 54°1′N 10°19′E / 54.017° СГШ; 10.317° ИГД / 54.017; 10.317
Од Википедија — слободната енциклопедија
Блунк
Грб на Блунк
Блунк во рамките на Германија
Блунк
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Траве-Ланд
Градоначалник Детлеф Папе
Основни податоци
Површина 10,69 км2
Надм. височина 48 м
Население 570 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23813
Повик. бр. 04557
Портал www.amt-trave-
land.de
Местоположба на Блунк во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 54°1′N 10°19′E / 54.017° СГШ; 10.317° ИГД / 54.017; 10.317

Блунк (германски: Blunk) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)